Sv. Martin u bjelovarskoj Gimnaziji

Dana 11. studenoga 2013. godine obilježili smo dan sv. Martina biskupa – Martinje. U prigodni program uveli su nas učenici Komercijalne i trgovačke škole, Tehničke škole i Visoke tehničke škole iz Bjelovara, okupljeni u  tamburaški sastav Panonia band. Nakon uvodnih riječi ravnatelja Želimira Vujića, gostima se obratila pokretačica ovoga projekta, knjižničarka Zdenka Venus-Miklić, koja je govorila o životu i djelovanju sv. Martina. Promicateljica nematerijalne kulturne baštine našega kraja, Gordana Marta Matunci, upoznala nas je s nizom legendi o sv. Martinu te nam je približila narodne običaje vezane uz obilježavanje dana ovoga sveca.
Nakon svečanosti održane u školskoj kupoli preselili smo se u prostor školske knjižnice. Učenici Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole pripremili su tradicionalna jela i slastice koji se od davnina pripremaju na Martinje. Uz jela i slastice koje su pripremili naši vršnjaci te zvuke tamburica pobliže smo dočarali atmosferu svake martinjske noći.

Magdalena Đurasek i Katarina Komljenović, 4. e

Tajništvo: 043.241.578