Terenska nastava u Vukovar

E-mail Ispis PDF

U petak, 20. travnja 2018. god., maturanti naše škole, u pratnji profesorica povijesti M. Štimac i T. Grgičin, uputili su se na terensku nastavu u Vukovar. Nakon vožnje kroz pet županija stigli smo do našeg prvog odredišta, Župe sv. Filipa i Jakova u kojoj smo saznali više o najtežim danima Vukovaraca i ulozi franjevaca u očuvanju zajedništva i vjere. Drugo odredište bila je vukovarska bolnica, simbol hrabrosti i požrtvovnosti medicinskog osoblja. Kratak dokumentarni film u kojemu smo čuli riječi dr. Vesne Bosanac i dr. Juraja Njavre upoznao nas je s nedaćama ranjenika i civila koji su se nalazili u bolnici tijekom napada na grad, a kasnije smo obišli i muzejski postav koji nam je zorno prikazao rad medicinskog osoblja i život bolesnika u nezamislivo teškim uvjetima nedostatka struje, vode, lijekova i svih osnovnih sredstava za život. Na Memorijalnom groblju zapalili smo svijeće i odali počast svim vukovarskim herojima i njihovom obiteljima te se uputili prema Spomen domu "Ovčara" i mjestu masovnog smaknuća 200 osoba. Tijekom našeg posjeta ovom predivnom baroknom gradu smještenom uz Dunav nismo mogli suspregnuti emocije i ne zapitati se kako se takva strahota mogla dogoditi u srcu Europe na pragu 21. stoljeća, ali vjerujem da ćemo nastojati u svom životu slijediti put istine i dobra baš kako su nam poručili i naši vodiči: cijeniti slobodu koju danas imamo, nikada ne zaboraviti žrtve, ali nastojati graditi što bolju i sretniju budućnost naše Hrvatske.

Magdalena Magdić, 4.a

Izvannastavne aktivnosti