Posjet džamiji i sinagogi u Zagrebu

Dana 26. listopada 2017. godine profesorice Gimnazije Bjelovar, Željka Holjević i Vesna Krgović , vodile su učenike četvrtih razreda u posjet džamiji i židovskoj zajednici «Bet Israel»  u Zagrebu. Razlog tomu bio je velik interes samih učenika za međukurikularno povezivanje tema građanskog odgoja i obrazovanja, te za učenje u izvanškolskome okruženju. S obzirom na ograničeni broj mjesta, u stručnoj je ekskurziji sudjelovao manje učenika od broja zainteresiranih.

Sam cilj posjeta bio je upoznati monoteističke religije u Hrvatskoj obilaskom vjerskih objekata i kroz razgovor s njihovim predstavnicima, kako bi se unaprijedili  međuljudski  odnosi. Upoznavajući na takav način različitosti našega društva, učenici će lakše shvatiti i prihvatiti običaje, navike i kulturu naših sugovornika. Kroz obilazak religijskih  znamenitosti Republike Hrvatske učenike se nastoji potaknuti na pozitivna razmišljanja o svom podrijetlu, kulturno-etnološkim ostavštinama i suživotu u našoj domovini, na promišljanje o društvenim vrijednostima, te o značaju „jedinstva raznolikosti“ kao temelja demokratskoga društva.

S bogatom islamskom kulturom, običajima i načinom života nekada i danas, upoznao nas je imam Halid Dolić , koji je učenicima odgovarao na sva postavljena pitanja bez ikakvih ograničenja. Učenicima se ovakav pristup temi, kao i velika duhovitost i dosjetljivost u imamovom izlaganju, nadasve svidjela, te sami kažu da su na ovakav  ineraktivan način prezentiranja puno naučili. Važno je napomenuti da su nakon susreta i razgovora s imamom mnogi učenici razbili brojne predrasude o životu i religiji u islamskom svijetu i shvatili važnost međusobne ravnopravnosti i snošljivosti prema pripadnicima drugih vjeroispovijesti.
Nakon posjeta  džamiji, posjetili smo židovsku zajednicu «Bet Israel». Ondje nas je dočekala gđa. Julia Koš, umirovljena knjižničarka Židovske općine Zagreb. U svom je izlaganju govorila učenicima o židovskoj religiji, kulturi, povijesti i književnosti. Najveće zanimanje učenika potaknula je izlaganjem o ulozi žena u Židovstvu te o složenom procesu pripravljanja  kosher hrane. Nakon predavanja prošetali smo prostorom ove Židovske zajednice i doznali koje sve sadržaje nudi svojim članovima.

Tajništvo: 043.241.578
043.220.946