10. DOKUart

E-mail Ispis PDF

Susret s redateljicom i scenaristicom Heddy Honigmann

RadaNaša škola već tradicionalno ugošćuje DOKUart, ponajprije zahvaljujućigospođi Radi Šešić,  selektorici programa i velikoj prijateljici naše škole.Ove smo godine iznimno, zbog tehničkih uvjeta, susret organizirali u prostorijamaGradskog muzeja. Stotinjak gimnazijalaca proveli su ugodnih sat i pol u društvu redateljice Heddy Honigmann, koja im je svojom neposrednošću i zanimljivim pričama sa snimanja dočarala svijet dokumentaraca. Heddy nam je na isječcima iz svojih dvaju filmova – Good husband, Dear son i The underground orchestra pokazala i oprimjerila svoju definiciju dokumentarnog filma – doku film je hvatanje stvarnosti. Oba filma dobitnici su brojnih međunarodnih nagrada. Prvi nam je blizak jer prikazuje sudbinu muslimanke Fikrete koja je u ratu izgubila supruga. A najzanimljivije ja da je Heddy uspjela toliko duboko ući u njezinu životnu priču, da joj je Fikreta iznijela i detalje o svom privatnom – intimnom životu.Heddy nam je otkrila da je gđa Fikreta na Sarajevo film festivalu dočekana ovacijama publike. Najveća posebnost drugog prikazanog filma bila je iznimna glazba i zanimljive priče neonomada koji iz različitih životnih razloga napuštaju svoje domovine, u kojima su bili cijenjeni glazbenici, i dolaze u Pariz u potrazi za boljim životom. Najveća enigma bila nam je kako su uspjeli tako  dobro snimiti zvuk umetrou, pa nam je Heddy otkrila da su sakrili mikrofone u instrumente glazbenika.Osim u dobrom filmu, uživali smo u vrhunskoj glazbi  uličnih svirača iz pariškog metroa. A Heddy nam je na kraju otkrila i recept za uspješu temu dokumentarnog filma – to mora biti priča o preživljavanju.

 

Izvannastavne aktivnosti