Maturanti za Cicibane

E-mail Ispis PDF

U ponedjeljak, 6.10.2014. povodom Dječjeg tjedna 2014. učenik Jerko Meštrović, maturant Gimnazije Bjelovar posjetio  je Dječji vrtić Ciciban. Jerko je djeci različitim pokusima pokušao približiti čarobni svijet kemije, odnosno kemiju kao čarobnu znanost. U projektu Maturanti za Ciciban osim Jerka sudjelovale su i odgojiteljice Ivana Drenovac i Kristina Kunješić te pedagoginja mr. sc. Branka Biketa Caktaš s kojom je Jerko pripremio materijal za pokuse. Važno je napomenuti da su svi pokusi koje je Jerko izvodio pred djecom bili kontrolirani, a posebna se pozornost vodila o sigurnosti djece. Pokusi koje je Jerko izveo su: zelena vatra, „crna mamba“, gašenje svjećica, gašenje svjećica 2, jaje u boci, bojanje vode, čarobni kupus, cvjetovi iz mašte i prizivanje oblaka/pucanje ružica. Na samom početku naš maturant je djeci pokazao kako možemo promijeniti boju plamena u zelenu uz pomoć borne kiseline u metanolu. U drugom pokusu im je pokazao kako zbog sagorijevanja šećera i raspada sode bikarbone dolazi do nastajanja elementarnog ugljika, ugljikovog dioksida i vodene pare. Pri tom nastaje mekana, šupljikava i lagana tvar koja izgledom podsjeća na crnu mambu. U idućem pokusu djeca su zaključila kako se svjećice poklopljene staklenkama različitih veličina gase redom od najmanje do najveće, zbog toga što „potroše kisk“ u svom okruženju. Nadalje, pokus u kojem je dokazano kako se svjećica gasi kada joj se prinese staklenka u kojoj je prethodno proizveden ugljikov dioksid, zbog toga što ugljikov dioksid ne podržava gorenje. Sljedeći je pokus u potpunosti oduševio djecu, naime kada se zapali papir i stavi u tikvicu, jaje se stavi na sam rub, stvori se vakum i jaje se „uvuče“ u tikvicu, zbog toga što se kisik potrošio na gorenje.

Zatim su uspjeli promijeniti boju lužine u ružičastu dodatkom fenolftaleina u lužnatu otopinu kalcijevog hidroksida. Čarobnim pak pokusom djeca su utvrdila da će sok crvenog kupusa, kao univerzalni indikator ljubičaste boje, ukoliko se u njega kapne malo octa mijenjati boju ovisno o količini dodanog octa od roze pa do crvene. S druge strane, ako u sok crvenog kupusa dodamo sodu bikarbonu otopina će mijenjati boju ovisno o količini dodane sode od zelenkaste do plave. Najzanimljiviji pokus djeci, koji su ujedno oni sami radili, bio je onaj u kojem su utvrdili na koji način biljke crpe vodu iz zemlje. Zbog kapilarnih sila voda se sa sredine papira kreće prema rubovima i tako nailazi na boju te ju raznosi prema ramom rubu. Pokusne čarolije simbolično su završene prizivanjem oblaka/pucanje ružica. Zbog vrlo niske temperature tekućeg dušika cvijeće se zaledi i puca kao staklo. Zbog vrlo velike razlike u temperaturi vruće vode i tekućeg dušika vruća voda naglo ispari i nastaje veliki oblak. Projekt Maturanti za Cicibane bio je obostrano koristan i za djecu koja su uživala u učenju kemije na zabavan način i od najmanje dobi bila izložena znanstvenom promišljanju i za našeg maturanta Jerka koji je uživao u radu s djecom i stekao jedno iskustvo više na znanstvenom području kemije. Ovo je najbolji način da se djeci približi znanost i da ih se zainteresira za znanstveno istraživanje, zbog čega bi ovakvih projekata trebalo biti puno više. Hvala Jerku Meštroviću što je vlastitim radom, trudom i znanjem, koje je stekao na satovima kemije zahvaljujući profesorici Ani Fusić predstavio našu školu u najboljem svjetlu.                                                                                                     

Tajana Šimunović, 4.b

Izvannastavne aktivnosti